top of page

Léčba dásní a parodontu

Aktualizováno: 26. 2. 2021

… PARODONTÓZA …

Také už jste slovo "parontóza" od svého zubaře během preventivní prohlídky slyšeli? Co přesně si pod tímto slovem představit? „Parodontóza“ je označení pro chronický zánět závěsného aparátu zubů a podle odhadů se jedná o 6. nejčastější onemocnění v současné populaci. Pokud přitom není léčeno, může vést až k úplné ztrátě zubů a to už v relativně nízkém věku. Jeho dopady se však neprojevují jen v ústech. Jak už ukázala celá řada studií, je úzce provázané s velkým počtem onemocnění celého těla (aktuálně se odhaduje, že až s 50 - např. cukrovkou, infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou, neplodností nebo i s předčasnými porody).Proč a kdy parodontóza vzniká?

Často zmiňovaná dědičnost je zde pouhý mýtus. Příčinou parodontózy jsou bakterie přítomné v zubním povlaku. Je zásadní, jak o své zuby pečujete, ne však to, zda jeden či oba z Vašich rodičů tímto onemocněním trpěli. Genetika je v tomto případě jen mýtus. Pokud není zubní plak nacházející se pod dásní dlouhodobě dočišťován, začnou bakterie poškozovat vazivovou tkáň mezi zubem a kostí. S postupujícím poškozením závěsného aparátu tak vazivo ubývá a vzniká tzv. parodontální chobot. Bakterie posléze napadají i okolní kost a způsobují v ní zánět a nevratné změny. Zastavit bakterie můžou jen vlákna kartáčku a správná technika čištění zubů.


Počáteční projevy jako jsou krvácení z dásní, jejich otok nebo citlivost zubů zpravidla nejsou nijak nápadné a snadno je přehlédneme. Někdy se přitom objevují už ve školním věku. Protože se parodontóza ale po mnoho let nenápadně zhoršuje, výrazněji se projeví často okolo 30. roku života. Není bohužel vyjímkou, že počíteční a někdy i agresivnější formy onemocnění se objevují již u dětí školního věku.

Můžu parodontózu rozpoznat já sám?

Ano. Typickým projevem bývá zápach z úst, který nemizí ani při důkladné péči. Viklající se zuby, citlivé obnažující se krčky onemocnění často doprovází. Výsledkem neléčené pokročilé formy parodontózy je ztráta zubů.

Jakou roli hraje u parodontózy profesionální dentální hygiena?

Zcela zásadní. Díky včasnému a pravidelnému ošetření u dentální hygienistky je možné se jí úplně vyhnout a v případě již probíhající parodontózy lze potíže zcela zastavit. Významnou roli zde hraje včasná diagnostika a co nejrychlejší započetí léčby.


Onemocnění je cíleně vyhledáváno pomocí klinického vyšetření, které je součástí každé profesionální dentální hygieny bez omezení věku pacienta.


Je-li nález pozitivní je onemocnění doplněno o rentgenové vyšetření a laboratorními genetickými testy. Na základě této komplexní diagnostiky pak stanovíme individuální plán léčby.


Jak probíhá léčba?

S ohledem na potřebný rozsah ošetření je léčba rozdělena do několika návštěv. Pro maximální komfort péče je vše plánováno v lokální anestezii. Hlavní část terapie pak tvoří tzv. „deep scaling“, kde pomocí speciálních nástrojů a speciálního přístroje Mectron dochází k očištění zubů hluboko pod dásní.

Následně klient dochází pravidelně na dentální hygienu v kratších intervalech, zhruba 3 - 5 měsíců, abychom udrželi jeho dásně v co nejlepší kondici. Druhým velmi důležitým pilířem této udržovací fáze je především svědomitá domácí péče.

Kombinace důkladné každodenní péče a pravidelné profesionální hygieny zajistí dlouhodobě dobrý celkový stav parodontu a pacientům přináší příjemný a především zdravý pocit v ústech. A nejen v nich – často současně zmizí i jiné zdravotní potíže jako například dlouhodobá únava nebo bolesti hlavy.


Neváhejte a přijďte si nechat zkontrolovat svá ústa včas a předejít zbytečným obtížím a nákladům na ošetření u svého stomatologa.

82 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page